Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata.

Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta de 55 ani si as avea un stagiu de cotizare de 36 de ani.Intrebarea mea este care va fi penalizarea avand in vedere ca am un stagiu de cotizare peste cel max.Cum se aplica aceasta penalizare?Gradual in functie de stagiul de cotizare sau nu are importanta ca ai un stagiu de cotizare mai mare decat cel prevazut? Sper ca m-am facut inteleasa.

Aceeasi intrebare si pt sotul meu.El e nascut in 31.08.1955 si lucreaza din august 1972 pana in prezent si in continuare.El are lucrati in acesti ani o perioada de 3 ani si 8 luni pe santier gr II.Il ajuta cu ceva aceasta perioada cu gr II in sensul ca ar putea fi un avantaj in cazul unei pensii anticipate?Care e anul cand se poate pensiona anticipat si care e penalizarea in cazul lui?

Va multumesc anticipat in speranta unui raspuns imediat !

Pentru femeie nascuta 07/02/1957:Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.Anticipat la 55 ani si 8 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 8 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45% pe toata perioada celor 60 de luni.
Pentru barbat:Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu,fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Cei 3 ani de grupa II-a,ii aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 9 luni.Depasirea stagiului complet de cotizare nu mai influenteaza procentul de penalizare.
Procentul de diminuare nu are legatura cu stagiul, ci cu varsta standard de pensionare (mai precis, cu cei 5 ani pana la implinirea varstei pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta). Urmariti discutia de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...