Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform noii legi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform noii legi

Buna seara!
Ma poate cineva ajuta cu urmatoarea problema: mama mea este actualmente salariata, este nascuta in data de 16.02.1959 si are o vechime in munca pana in prezent de 32 ani si 5 luni, din care 14 ani vechime in grupa a II a de munca.
Se poate pensiona anticipat in urmatorii ani? Si daca da, la ce varsta? Ce procent din pensie va primi pt pensionare anticipata?
Va multumesc!
Limita de varsta la 58 ani si 4 luni,reducere de 3 ani din 61 si 4 luni.Anticipat la 56 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)penalizarea este 45% pe luna.