avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform noii legi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform noii legi

Buna seara!
Ma poate cineva ajuta cu urmatoarea problema: mama mea este actualmente salariata, este nascuta in data de 16.02.1959 si are o vechime in munca pana in prezent de 32 ani si 5 luni, din care 14 ani vechime in grupa a II a de munca.
Se poate pensiona anticipat in urmatorii ani? Si daca da, la ce varsta? Ce procent din pensie va primi pt pensionare anticipata?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:52, 7 Februarie 2011
Limita de varsta la 58 ani si 4 luni,reducere de 3 ani din 61 si 4 luni.Anticipat la 56 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)penalizarea este 45% pe luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata miri47 miri47 Sunt nascuta la data de 18.11.1960 si lucrez din data de 01.08.1977 pana in prezent cu o intrerupere de 6 luni(ianuarie-iunie 1990) cand pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Adina Haiduc Adina Haiduc Buna ziua! As dori sa stiu cand poate iesi la pensie mama mea care e in urmatoarea situatie: - varsta: 54 ani impliniti in Februarie - ani de munca: 32 ani ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala mara_m mara_m Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata. Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta ... (vezi toată discuția)