Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Sunt nascuta la data de 18.11.1960 si lucrez din data de 01.08.1977 pana in prezent cu o intrerupere de 6 luni(ianuarie-iunie 1990) cand pot iesi la pensie anticipat si care este penalizarea?
Limita de varsta la 61 ani si 11 luni.Anticipat la 56 ani si 11 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 11 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45% pe toate cele 60 de luni de anticipare.
Pensie anticipata in oct.2017 daca veti realiza un stagiu de 39 ani si 11 luni.
Pensie anticipata partial in oct. 2017 cu un stagiu complet de 31 ani si 11 luni.
Pensie limita de varsta in oct.2022.
Cuantumul pensiei anticipate parțiale se stabilește din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condițiilor pentru obținerea
pensiei pentru limită de vârstă (la 5 ani ar fi o diminuare de 45%).
Multumesc .