avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,

as avea si eu o intrebare.daca sunt nascuta in 22.05.1956, si lucrez din 1.10.1976, conform noii legislatii, mai am dreptul sa ma pensionez anticipat in luna mai 2011?
si care ar fi procentul de penalizare in cazul in care am dreptul?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:48, 27 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 60 de ani si 5 luni.Anticipat la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea in acest caz este de 45% pe toate cele 60 de luni de anticipare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mara_m mara_m Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata. Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta ... (vezi toată discuția)
Pensionare femeie 55 ani impliniti afg afg Buna ziua Vecina mea este nascuta in 25.10.1955 si are lucrat 31 ani si 11 luni, din care 8 ani in grupa a II de munca. Doreste sa stie cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie conform noii legi tudorache_alyna tudorache_alyna Buna seara! Ma poate cineva ajuta cu urmatoarea problema: mama mea este actualmente salariata, este nascuta in data de 16.02.1959 si are o vechime in munca ... (vezi toată discuția)