Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua,

as avea si eu o intrebare.daca sunt nascuta in 22.05.1956, si lucrez din 1.10.1976, conform noii legislatii, mai am dreptul sa ma pensionez anticipat in luna mai 2011?
si care ar fi procentul de penalizare in cazul in care am dreptul?
va multumesc
Limita de varsta la 60 de ani si 5 luni.Anticipat la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea in acest caz este de 45% pe toate cele 60 de luni de anticipare.