Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femeie 55 ani impliniti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femeie 55 ani impliniti

Buna ziua
Vecina mea este nascuta in 25.10.1955 si are lucrat 31 ani si 11 luni, din care 8 ani in grupa a II de munca. Doreste sa stie cand se poate pensiona la limita devarsta;
daca si incepand de cand se poate pensiona anticipat si daca se tine cont de gr.II
la pensionarea anticipata si ce penalizare se aplica in cazul pensionarii anticipate;
Va multumesc
Limita de varsta la 58 ani si 9 luni.Reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni din 60 de ani si 3 luni.Anticipat,trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 38 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 3 luni,incepand cu 25/01/2011,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat..Penalizarea este de 0,75% pe luna de anticipare.In cazul de fata 45% pentru 5 ani(60 de luni) de anticipare..
Multumesc mult pentru raspuns !