avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femeie 55 ani impliniti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femeie 55 ani impliniti

Buna ziua
Vecina mea este nascuta in 25.10.1955 si are lucrat 31 ani si 11 luni, din care 8 ani in grupa a II de munca. Doreste sa stie cand se poate pensiona la limita devarsta;
daca si incepand de cand se poate pensiona anticipat si daca se tine cont de gr.II
la pensionarea anticipata si ce penalizare se aplica in cazul pensionarii anticipate;
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: afg , utilizator 10:08, 20 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 58 ani si 9 luni.Reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni din 60 de ani si 3 luni.Anticipat,trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 38 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 3 luni,incepand cu 25/01/2011,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat..Penalizarea este de 0,75% pe luna de anticipare.In cazul de fata 45% pentru 5 ani(60 de luni) de anticipare..
Multumesc mult pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mara_m mara_m Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata. Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare dupa legea din 2012 ionela gavriloiu ionela gavriloiu buna ziua va rog sa ma ajutati in calcularea varstei corecte de pensionare pentru tatal meu nascut in 20 septembrie 1953, avand grupa a 2-a de munca timp de ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie lucretia57 lucretia57 Gen:fem Data nasterii:1957.10.16 Stagiul de cotizare:33 ani Alte date:lucrez in invatamant din 1978.09.01 cu intrerupere de 1 an si 4 luni, (pensie de ... (vezi toată discuția)