Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare dupa legea din 2012
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare dupa legea din 2012

buna ziua
va rog sa ma ajutati in calcularea varstei corecte de pensionare pentru tatal meu nascut in 20 septembrie 1953, avand grupa a 2-a de munca timp de 25 de ani si 8 luni (mentionez ca lucreaza din anul 1971) si pentru mama mea nascuta in 1.02.1957 (lucreaza din anul 1975)
va multumesc anticipat!
Tatal-Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.Reducere cu 5 ani si 6 luni din 65 (varsta standard de pensionare).
Mama-Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 8 luni.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 38 de ani si 8 luni(fara stagiu asimilat).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata cu penalizare este de 30 de ani si 8 luni(fara stagiu asimilat).Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Adica pentru 5 ani(60 de luni)penalizarea este de 45%.
multumesc mult pentru raspuns!