Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Sunt nascuta in 29 iunie 1957 , am vechime neintrerupta in munca din 18 octombrie 1978 pana in prezent din care vechime in grupa a 2-a de munca de 8 ani si 6 luni.
Cand pot iesi la pensie partiala anticipata?
Limita de varsta la 59 ani si 3 luni,reducere de 1 an si 6 luni din 60 de ani si 9 luni.Anticipat la 55 ani si 9 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 9 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Cei 8 ani de grupa II-a va mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani(3 luni la an).