Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

- varsta actuala : 56 ani / 03 03 1955
-vechime neintrerupta in munca : 36 ani
- somaj : 1 an 3 luni
- grupa II de munca : 24 ani si 9 luni

Cand pot sa solicit pensionarea mea ?
Pentru barbat:Limita de varsta la 59 ani si 6 luni,reducere de 5 ani si 6 luni din 65.
=D>Multumesc mult.
Sunt nascuta la 22 ianuarie 1957, lucrez in invatamant de la 1 septembrie 1980 si as vrea sa stiu cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial. Multumesc.
Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.Anticipat la 55 ani si 8 luni,daca indepliniti conditia de stagiu(sau atunci cand o veti indeplini)de 38 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat aprtial la 55 ani si 8 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.