Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare anticipata

Buna ziua!

Mama mea este nascuta in 05.11.1958 si s-a angajat in 06.05.1976. Iar din 1976 pana in 1992 a avut grupa II. Lucreaza si in prezent fara sa fi avut intreruperi. Nu stiu daca conteaza dar a fost o perioada de 9-10 luni in somaj.

As dori sa stiu care sunt posibilitatile de pensionare.
Pana in ce luna din 1992 a a lucrat in grupa II-a de munca.Si daca stiti in ce procent.
A avut grupa II din mai 1976 pana in iulie 1992 cu 75%.

Multumesc anticipat!
16 ani in grupa II-a cu 75% = 12 ani 100%.Limita de varsta la 58 ani si 9 luni,reducere de 2 ani si 6 luni din 61 anii si 3 luni.Anticipat la 56 ani si 3 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 3 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Cei 12 ani de grupa II-a in procent de 100% aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni la an).
Va multumesc foarte mult!!!