avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare anticipata

Buna ziua!

Mama mea este nascuta in 05.11.1958 si s-a angajat in 06.05.1976. Iar din 1976 pana in 1992 a avut grupa II. Lucreaza si in prezent fara sa fi avut intreruperi. Nu stiu daca conteaza dar a fost o perioada de 9-10 luni in somaj.

As dori sa stiu care sunt posibilitatile de pensionare.
Cel mai recent răspuns: ANA2RO , utilizator 15:57, 25 Martie 2011
Pana in ce luna din 1992 a a lucrat in grupa II-a de munca.Si daca stiti in ce procent.
A avut grupa II din mai 1976 pana in iulie 1992 cu 75%.

Multumesc anticipat!
16 ani in grupa II-a cu 75% = 12 ani 100%.Limita de varsta la 58 ani si 9 luni,reducere de 2 ani si 6 luni din 61 anii si 3 luni.Anticipat la 56 ani si 3 luni,conditia de stagiu fiind de 39 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 3 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Cei 12 ani de grupa II-a in procent de 100% aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni la an).
Va multumesc foarte mult!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform noii legi tudorache_alyna tudorache_alyna Buna seara! Ma poate cineva ajuta cu urmatoarea problema: mama mea este actualmente salariata, este nascuta in data de 16.02.1959 si are o vechime in munca ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona anticipat? Daniela26 Daniela26 Buna ziua! Va rog, sa imi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari: 1. La ce varsta ma pot pensiona de drept (conf. noii legi) 2. La ce varsta ma pot ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata cristinelaeric cristinelaeric buna ziua,am o intrebare pentru mama mea.Are 51 ani varsta,32 ani in campul muncii,din care 17 grupa a doua.vreau sa stiu la ce varsta poate iesi in pensie ... (vezi toată discuția)