Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna ziua,am o intrebare pentru mama mea.Are 51 ani varsta,32 ani in campul muncii,din care 17 grupa a doua.vreau sa stiu la ce varsta poate iesi in pensie anticipata.va multumesc.
Luna si anul nasterii.
8 februarie 1960.
Limita de varsta la 58 ani si 2 luni,reducerea varstei standard cu 3 ani si 6 luni din 61 si 8 luni.Anticipat la 56 ani si 8 luni,daca indeplineste conditia de stagiu de 39 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 56 ani si 8 luni,conditia de stagiu fiind de 31 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.