Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

1.Sunt nascuta in 05.03.1956, am 32 ani vechime din care 21 ani si 3 luni grupa II de munca.Cand ies la pensie pentru limita de varsta.
Dar daca ma pensionez anticipat?
Limita de varsta la 55 ani si 10 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 60 de ani si 4 luni.Anticipat la 55 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 4 luni,conditia de stagiu este de 30 ani si 4 luni.