avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

1.Sunt nascuta in 05.03.1956, am 32 ani vechime din care 21 ani si 3 luni grupa II de munca.Cand ies la pensie pentru limita de varsta.
Dar daca ma pensionez anticipat?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:04, 17 Februarie 2011
Limita de varsta la 55 ani si 10 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 60 de ani si 4 luni.Anticipat la 55 ani si 4 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 4 luni,conditia de stagiu este de 30 ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 nonecai nonecai Sunt nascuta in 29 iunie 1957 , am vechime neintrerupta in munca din 18 octombrie 1978 pana in prezent din care vechime in grupa a 2-a de munca de 8 ani si ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala eryna eryna buna ziua mama mea este nascuta pe 23 martie 1956 si are 32 de ani vechime in campul muncii, se poate pensiona anticipat si ce acte ii sunt necesare pentru ... (vezi toată discuția)
Varsta minima de pensionare anticipata la femei Cojanu_Bogdan Cojanu_Bogdan Sunt femeie si am 33 vechime in campul muncii, din care 20 ani in grupa a doua si 54 si 3 luni varsta.Imi puteti spune si mie, care este varsta la care pot ... (vezi toată discuția)