avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... maine demisionez-va rog cine stie, urgent un raspuns
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

maine demisionez-va rog cine stie, urgent un raspuns

Buna seara,
Am un contract pe perioada determinata de 6 luni.
Sunt angajata de 2 luni, dar maine vreau sa demisionez.
Am gasit o adnotare la art 79, care spune :

10. Demisia salariatului încadrat prin contract de muncă pe durată determinată poate fi apreciată ca abuzivă, în cazul în care, din împrejurările concrete rezultă intenţia acestuia de a produce prejudicii angajatorului....

Se pot lega de mine ca imi dau demisia asa de repede ? Ca doar prejudicii n-am de gand sa produc angajatorului, doar vreau sa scap cat mai repede de acolo ?


Multumesc mult,

Cel mai recent răspuns: jondoe1 , utilizator 05:12, 17 Ianuarie 2011
Este bine sa iei de baza ce spune articolul si nu ce comentarii se fac.
Deci pasajul acela nu face parte din lege din cate am inteles.

Mii de multumiri,



In prealabil depuneti o cerere de concediu fara plata !!!! Nu rupeti toate puntile !!!
E un job la foc continuu, nu se accepta cfp, abea se gasesc persoane pentru a fi angajate.
Acolo e un fel de Sodoma si Gomora, cand te hotarasti sa pleci, nu trebuie sa mai privesti inapoi, trebuie sa fugi cat poti de repede.......
Nu ti se poate intampla nimic chiar daca cim este pe perioada determinata, conditia este sa acorzi pravizul de 15 zile. Esti liber sa-ti alegi locul de munca.

Alte discuții în legătură

Incetarea c.i.m. camely camely Va cer urgent o opinie! Un angajat solicita incetarea contractului de munca cu acordul partilor cf art. 55lit.b, Codul Muncii. Angajatorul nu este de acord ... (vezi toată discuția)
Incetarea unui contract de munca flonan flonan angajatorul m-a anunta ca nu mai doreste sa colaboram dupa ce 5 ani am ocupat o pozitie de middle management. Mi s-a facut (prin avocat) o propunere ce se baza ... (vezi toată discuția)
Cum se demisioneaza? tundi tundi am o problema,va rog sa ma ajute cineva. lucrez la o firma de 1 an si acum vreau sa demisionez (vezi toată discuția)