Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza penala sau de dezicere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza penala sau de dezicere?

Buna ziua,

Speta este:antecontract de vanzare-cumparare, pret stabilit si incasat de promitentii vanzatori (imobil interzis la vanzare la momentul antecontractului de vanzare-cumparare)
Clauza: in masura in care nu se incheie antecontractul din "culpa promitentilor vanzatori" acestia se obliga sa restituie suma primita cu titlu de pret si o suma in cuantum de 1/3 din pret.
La mult timp dupa trecerea termenului de incheiere a contractului de vc, promitentii vanzatori se razgandesc si nu mai vor sa vanda.
Ofera pretul + 1/3 din pret catre promitentii cumparatori, care de la momentul incheierii antec. de vc au folosit imobilul.
Ce sanse sunt pentru promitentii vanzatori de a castiga?
Cum interpretam clauza, ca fiind una penala sau de dezicere?
Multumesc.

termenul de incheiere a contractului curge pentru ambele parti
clauza se refera la antecontract nu la contract
eroare materiala din clauza este in favoarea cumparatorilor

Multumesc.Problema este ca in instanta nu a contat faptul ca promitentii cumparatori nu au facut nici un demers pentru incheierea contractului.
Instanta a catalogat clauza drept una penala, adica in masura in care nu se incheie contractul din vina lor acestia trebuie sa plateasca si in consecinta a admis cererea de pronuntare a unei hotarari care sa tina loc de act de vc.U#-ormeaza apelul.#-o