Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic....

Daca firma la care lucrez ma obliga sa-mi dau demisia pentru lipsa rezultate pot cere somaj tehnic? Cat mi se plateste pe luna, cum functioneaza.....?

Multumesc.
de la 01.01.2011. nu mai exista somaj tehnic.
Si care ar fi solutia?
1. Demisia este este un act unilateral de vointa deci nu puteti fi obligat sa va dati demisia!
2. Daca firma isi restrange activitatea si desfiinteaza locuri de munca iar Dvs ocupati unul din aceste locuri de munca, veti fi trecut in somaj.
pacepa_2001 a scris:

de la 01.01.2011. nu mai exista somaj tehnic.

Unde este prevazut acest lucru ? ... art.52 alin.1 lit.d C.mun. nu s-a abrogat ... prin urmare, exista posibilitatea de a trimite salariatii in somaj tehnic.

Salariatii nu pot solicita acest lucru, cel care decide este angajatorul.
Corect.Decide angajatorul. Dar oug 4/2010 e valabila pana la 31.12.2010., adica scutirea de anumite contributii se aplica numai pana la 31.12.2010.
"ART. 1
(1) Începând cu luna februarie 2010, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activităţii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, salariaţii ale căror contracte sunt astfel suspendate şi care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi angajatorii, pentru salariaţii respectivi, sunt scutiţi de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile. Indemnizaţiile reprezintă drepturi aferente perioadei februarie - decembrie 2010, inclusiv.
(2) Indemnizaţiile de care beneficiază salariaţii, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pentru o perioadă de cel mult 90 de zile, începând cu luna februarie 2010, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2010. Indemnizaţiile reprezintă drepturi aferente perioadei februarie - decembrie 2010, inclusiv.
"