Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Va rog sa-mi spuneti care este procedura notariala si ce tip de taxe se percep la iesirea din indiviziune (2 coproprietari pe un teren extravilan).
Este nevoie de certificat fiscal al coproprietarilor, extras de carte funciara a terenului?
Iesirea din indiviziune se face prin deschiderea unei actiuni in instanta.
Se poate face si in instanta, dar si prin act notarial. Ma intereseaza varianta notariala.
Actele necesare unui partaj la notariat sunt:
1. Actele de proprietate pe terenul respectiv;
2. Documentatia cadastrala;
3. Certificat de rol fiscal - eliberat de la Primarie
4. Extras de carte funciara de al Judecatoria pe raza careia se afla terenul.

Toate actele se vor prezenta in original si copie.
Multumesc pentru raspunsul promp!

Certificatul de rol fiscal are legatura cu certificatul fiscal al proprietarului, adica mi se va cere dovada achitarii tuturor impozitelor catre stat cu aceasta ocazie?
Taxele cum se calculeaza?
Adeverinta de rol fiscal este de fapt certificatul fiscal care atesta ca sunteti inregistrat in evidentele fiscale ale sectorului cu imobilul respectiv. Certificatul fiscal arata si care sunt sarcinile fiscale (impozite etc).

Taxa de timbru pentru actele de partaj voluntar :
- Este de 257.000 lei, indiferent de valoarea masei partajabile ;
- Ttimbru judiciar este de minim 1.500 lei;
- Onorariul notarului se stabileste la valoarea masei partajabile.