avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Va rog sa-mi spuneti care este procedura notariala si ce tip de taxe se percep la iesirea din indiviziune (2 coproprietari pe un teren extravilan).
Este nevoie de certificat fiscal al coproprietarilor, extras de carte funciara a terenului?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:33, 15 Iulie 2008
Iesirea din indiviziune se face prin deschiderea unei actiuni in instanta.
Se poate face si in instanta, dar si prin act notarial. Ma intereseaza varianta notariala.
Actele necesare unui partaj la notariat sunt:
1. Actele de proprietate pe terenul respectiv;
2. Documentatia cadastrala;
3. Certificat de rol fiscal - eliberat de la Primarie
4. Extras de carte funciara de al Judecatoria pe raza careia se afla terenul.

Toate actele se vor prezenta in original si copie.
Multumesc pentru raspunsul promp!

Certificatul de rol fiscal are legatura cu certificatul fiscal al proprietarului, adica mi se va cere dovada achitarii tuturor impozitelor catre stat cu aceasta ocazie?
Taxele cum se calculeaza?
Adeverinta de rol fiscal este de fapt certificatul fiscal care atesta ca sunteti inregistrat in evidentele fiscale ale sectorului cu imobilul respectiv. Certificatul fiscal arata si care sunt sarcinile fiscale (impozite etc).

Taxa de timbru pentru actele de partaj voluntar :
- Este de 257.000 lei, indiferent de valoarea masei partajabile ;
- Ttimbru judiciar este de minim 1.500 lei;
- Onorariul notarului se stabileste la valoarea masei partajabile.

Alte discuții în legătură

Dezmembrare fara iesire din indiviziune angella angella O problema m/a pus pe ganduri: daca sunt doi copropietari pe o suprafata de teren(cu constructii) si vor sa o dezmembreze in doua parcele dar fara sa faca ... (vezi toată discuția)
Vanzare bunuri viitoare ContSters21743 ContSters21743 Salve. Am un teren langa Vatra Dornei pe care intentionez sa il impart in parcele de cca 1000 mp. Costurile ocazionate de parcelare le-as suporta eu daca ... (vezi toată discuția)
Lamuriri, promisiune de vanzare cornel_badea cornel_badea Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti daca se poate, in legatura cu urmatoarea situatie: O proprietate ( casa cu 800 m.p. teren aferent ) detinuta de 7 ... (vezi toată discuția)