Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturi si chitante - lipsa serie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturi si chitante - lipsa serie

Buna ziua.
Ce se paote intampla si care sunt sanctiunile daca pe o parte din facturile si chitantele emise s-a omis trecerea seriei, scriindu-se numai numarul?
Poate afecta acordarea cheltuielilor de judecata (e vb de actele emise de un cabinet de avocat)?
Se poate trece ulterior seria, cel putin in exemplarul "de casa", cu pixul?
Va rog sa ma ajutati, din graba am omis cate una, apoi tot mai multe? Sper ca nu poate avea urmari prea grave. #-o
Multumesc.
Va rog , ajutati-ma cu un sfat ca nu -mi dau seama cat e de mare balaria care am facut-o !
am completat o factura (prima din viata) si am gresit-o . apoi am aruncat-o (3exemplare) fara sa mi dau seama ca sunt numerotate, cu gandul sa o rescriu corect! cat este de grav ? pot sa fac ceva sa remediez ? nu am liniste!
Ruks18 a scris:

Va rog , ajutati-ma cu un sfat ca nu -mi dau seama cat e de mare balaria care am facut-o !
am completat o factura (prima din viata) si am gresit-o . apoi am aruncat-o (3exemplare) fara sa mi dau seama ca sunt numerotate, cu gandul sa o rescriu corect! cat este de grav ? pot sa fac ceva sa remediez ? nu am liniste!

Chiar as vrea si eu sa stiu ce se face in asemenea cazuri, ca si eu aveam stres cand completam facturi. Unde am lucrat eu daca se gresea in facturier, erau capsate cele 3 file si se tragea o linie diagonala, scris de-a lungul Anulat. dar oricum lipsa acestora cred ca numai la un control ar iesi la iveala. Sper sa nu vorbesc eu balarii :)
Ruks18 a scris:

Va rog , ajutati-ma cu un sfat ca nu -mi dau seama cat e de mare balaria care am facut-o !
am completat o factura (prima din viata) si am gresit-o . apoi am aruncat-o (3exemplare) fara sa mi dau seama ca sunt numerotate, cu gandul sa o rescriu corect! cat este de grav ? pot sa fac ceva sa remediez ? nu am liniste!

La un control trebuie sa arati facturile.....
Redau dintro decizie emisa de serviciul contestatii ANAF....

"In fapt, conform capitolului II.6 din raportul incheiat la data de 20.06.2006 si punctului de vedere din 27.07.2006 al Activitatii de Control Fiscal J1, organele de inspectie fiscala au constatat pierderea unui numar de .....facturi fiscale, fara ca acestea sa se regaseasca inregistrate in evidenta contabila a societatii.Ca urmare, s-a procedat la estimarea impozitului pe profit si taxei pe valoarea adaugata, in baza art.66 lit.d din OrdonantaGuvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata sia Hotararii Guvernului nr.1050/2004 privind aprobarea NormelorMetodologice de aplicare a Codului de procedura fiscala
Andreea86 a scris:

Ruks18 a scris:

Chiar as vrea si eu sa stiu ce se face in asemenea cazuri, ca si eu aveam stres cand completam facturi. Unde am lucrat eu daca se gresea in facturier, erau capsate cele 3 file si se tragea o linie diagonala, scris de-a lungul Anulat. dar oricum lipsa acestora cred ca numai la un control ar iesi la iveala. Sper sa nu vorbesc eu balarii :)

vezi
chat.mfinante.ro/.../0ee4c4ca58a38c98c22572610043d012/$FILE/Word%20Pro%20-%20D%20243%202006.lwp.pdf
chat.mfinante.ro/.../27258000f25d281a42257100004d0609/$FILE/DECIZIA%20235%20-%202004.pdf -
Buna ziua!
Din cate stiu eu, facturile au o serie si un numar trecut pe ele direct din tipar. In cazul in care va referiti la numarul curent, cel pe care il da emitentul, acesta poate fi trecut si ulterior. Solicitati instantei de judecata sa va permita inscrierea numarului pe factura de la dosar.
Ca o intrebare colaterala, v-a ridicat instanta de judecata problema asta?
Cu stima,
av. Silviu Serban