Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine plateste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine plateste?

tatal meu a decedat acum 2 luni. avind 3 credite de nevoi personale contractate cine plateste bancile avind in vedere ca in momentul decesului el nu avea absolut nimic pe numele lui, casa fiind mostenirea mamei (ea fiind in viata si avind pensie pe caz de boala) din partea parintilor ei? mentionez ca tata avea asigurari de viata pentru fiecare credit dar deja una ne-a trimis ravas precum ca nu poate acoperi dauna pentru ca el a decedat din cauza unei boli. inainte de a face creditele bancile nu trebuiau sa ceara imprumutatului adeverinta de boli cronice de la medicul de familie?medicul de familie este obligat sa dea bancilor copie dupa fisa medicala?
a) plateste cel / cei care a / au acceptat pur si simplu mostenirea defunctului
b) daca mostenirea a fost acceptata sub beneficiu de inventar, nu plateste nimeni.
c) daca mostenirea nu a fost / nu va fi acceptata, nu va plati nimeni.

Daca nu ati inceput dezbaterea succesiunii, ca recomand varianta b), la notar.
se face succesiune chiar daca el nu are nimic pe numele lui?
Pai, nu-i chiar adevarat ca nu are nimic pe numele lui. Defunctul are datorii, care sunt tot pe numele lui, si care fac parte din mostenirea sa.
Intr-adevar, trebuie sa mergeti cat mai curand la notar sa declarati ca acceptati succesiunea sub beneficiu de inventar. Termenul e de 6 luni de la deces.

Acceptarea sub beneficiu de inventar asigura faptul ca datoriile defunctului vor fi acoperite numai din si in limita activului acestuia, nu si din bunurile mostenitorului care accepta sub beneficiu de inventar.
noi sintem 3 frati si cu mama . trebuie sa mergem toti la notar si sa acceptam succesiunea sub beneficiu de inventar ?