avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie conform Legii nr. 263/2010

Buna ziua,

Sunt nascut in luna iunie 1957 si am lucrat 13 ani in conditii speciale (grupa 1) la Sidex, 9 ani si 3 luni in Ministerul de Interne in conditii speciale (grupa 1) si aproape 7 ani in conditii normale de munca. Mentionez ca am satisfacut si stagiul militar timp de 1 an si 6 luni.
Va rog sa-mi precizati care este varsta la care pot depune dosarul de pensionare pentru limita de varsta conf. legii 263/2010 - privind sistemul unitar de pensii publice.

Multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:00, 18 Ianuarie 2011
Pentru 22 ani de conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 11 ani din 65.Asadar limita de varsta la 54 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta? pandele1 pandele1 Sunt nascut in data 15.01.1957 cu un stagiu total de cotizare de 43 ani si 11 luni, din care 21 ani in grupa I in procent de 100% si 1 an conditii speciale in ... (vezi toată discuția)
Pensie luizaluminita luizaluminita BUNA ZIUA, v-as ruga sa-mi dati si mie un safat legat de urmatoarea speta , am depus dosarul de pensionare cu ceva timp in urma , acum am primit o decizie de ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii pentru limita de varsta ionelgadiuta ionelgadiuta Pentru un barbat nascut in iunie 1957, angajat in septembrie 1982, care lucreaza si in prezent si are 8 ani de munca in grupa I , 10 ani de munca in grupa a ... (vezi toată discuția)