Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie conform Legii nr. 263/2010

Buna ziua,

Sunt nascut in luna iunie 1957 si am lucrat 13 ani in conditii speciale (grupa 1) la Sidex, 9 ani si 3 luni in Ministerul de Interne in conditii speciale (grupa 1) si aproape 7 ani in conditii normale de munca. Mentionez ca am satisfacut si stagiul militar timp de 1 an si 6 luni.
Va rog sa-mi precizati care este varsta la care pot depune dosarul de pensionare pentru limita de varsta conf. legii 263/2010 - privind sistemul unitar de pensii publice.

Multumesc anticipat

Pentru 22 ani de conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 11 ani din 65.Asadar limita de varsta la 54 ani.