Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

BUNA ZIUA, v-as ruga sa-mi dati si mie un safat legat de urmatoarea speta , am depus dosarul de pensionare cu ceva timp in urma , acum am primit o decizie de respingere a cererii cum ca nu indeplinesc prevederile art 52 din legea 263/2010, cu stagiul compet de cotizare de 36 ani 4luni si 16 zile , din care 9 ani 3 luni si 16 zile in conditii normale de munca , 17ani 3 luni si 11 zile in gr1 (lg 3/1977) stagiu aferent grupe /conditii de munca -8 anisi 6luni , perioade asimilate 1an 3luni si 19zile , intrebarea mea este de ce reducerea varstei de pensionare este de 3ani si 6luni conf conditii deosebite iar stagiul de munca este de 8ani si 6luni conf conditii speciale dn tabelul 2 din art 55 la legea 263/2010?
Legea 263/2010

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Pentru 17 ani grupa I-a de munca:

-Perioada suplimentara la vechimea in munca este de 6 luni la 1 an( deci 8 ani si 6 luni).
-Reducerea varstei este cea din Tabelul nr.1(3 ani si 6 luni).

De retinut:
-36 de ani 4 luni si 16 zile este stagiul total de cotizare.
-Stagiul complet este in functie de luna si anul nasterii.
-Conditia de stagiu este indeplinita.
-Nu indepliniti conditia de varsta.

Precizati:Sexul(banuiesc ca femeie)luna si anul nasterii.
Carp Mircea, utilizator
este vb de sotul meu nascut la22.02.01956 , a lucrat la alprom slatina din 02.10.1975-17.11.1976apoi 1an si 4luni si-a satisfacut stagiul militar dupa care a revenit si a lucrat pana in 16.05.1994 ca si lacatus incadrat in grupa 1 de munca pct 22 anexa 1la ordin 50/1990 100%. detine adeverinta de la angajator cu precizarile respective care sunt trecute si in carnetul de munca cu sporurile respective de vechime in munca, cu 200lei spor de toxicitate si 8% alte sporuri , acum cand mi s-a dat decizia de respingere imi precizeaza ca la data indeplinirii conditiilor de pensionare sa depun a alta adeverinta din care sa rezulte temeiul legal pentru acordarea sporului de toxicitate si a altor sporuri . sa inteleg ca nu a fost luata adeverinta in considerare?
S-a tinut cont de adeverinta.Stagiul aferent de 8 ani si 6 luni(perioada suplimetara)se acorda pentru anii de grupa.

Daca anii de grupa sunt in regula,reducerea este de 3 ani si 6 luni din 65.
MULTUMESC ptr. raspuns , dar eu am o nelamurire ,de ce se atribuie un stagiu de conditii speciale si reducere ptr conditii deosebite.Si inca o intrebare care pe mine ma framata in legatura ca la data de 01. 12.2009 sotul meu era somerdeci pana la intrarea in vigoare a lg 49/2010, ajofm conf anexei 3 la lg19/2010 putea sa intocmeasac dosarul de pensionare avand carnetul de munca in care se preciza exact ceea ce am spus mai sus cu cei 17ani de grupa1 conf 50/1990, deci mai pe scurt de ce nu au intocmit dosarul de pensionare , sotul meu indeplinind conditiile pe lg 19/2000. somer a fost pana la data de 01.03.2011
Daca la momentul 22/05/2010 avea un stagiu total de cotizare de 32 de ani si 8 luni(in care intra atat stagiul aferent 8 ani si 6 luni cat si stagiul asimilat)atunci(22/05/2010)indeplinea condtiile de de pensionare la limita de varsta.
Adica:Varsta standard in mai 2010 era de 63 si 10 luni - 9 ani si 7 luni(reducerea potrivit legii 19/2000)=54 de ani si 3 luni(varsta pe care o avea la 22/05/2010).Ce s-a intamplat eu nu am de unde sti.Cunosc un astfel de caz(femeie) care indeplinea conditiile de pensionare la limita de varsta in iunie 2008.In 2010 a fost trimisa in somaj,iar la 01/01/2011 a intrat in vigoare legea 263/2010.
-In cazul prezentat de mine,in loc sa iasa la 50 de ani la limita de varsta,va iesi la 57 de ani 1 luna.
-.In cazul prezentat de dumneavostra in loc de 54 de ani si 3 luni,va iesi la 61 de ani si 6 luni.