Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

BUNA ZIUA, v-as ruga sa-mi dati si mie un safat legat de urmatoarea speta , am depus dosarul de pensionare cu ceva timp in urma , acum am primit o decizie de respingere a cererii cum ca nu indeplinesc prevederile art 52 din legea 263/2010, cu stagiul compet de cotizare de 36 ani 4luni si 16 zile , din care 9 ani 3 luni si 16 zile in conditii normale de munca , 17ani 3 luni si 11 zile in gr1 (lg 3/1977) stagiu aferent grupe /conditii de munca -8 anisi 6luni , perioade asimilate 1an 3luni si 19zile , intrebarea mea este de ce reducerea varstei de pensionare este de 3ani si 6luni conf conditii deosebite iar stagiul de munca este de 8ani si 6luni conf conditii speciale dn tabelul 2 din art 55 la legea 263/2010?
imi cer mii de scuze si mai pun o ultima intrebare , as putea sa contest decizia de pensionare legandu-ma si de acest aspect , am vreo sansa sau nu?
Nu se mai poate face nimic.

Gasiti raspunsul aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Se mai poate pensiona anticipat partial la 60 de ani,cu o penalizare de 13,5% pentru 18 luni de anticipare.
BUNA ZIUA , revin iarasi cu o inrebare referitoare la indeplinirea conditiilor de pensionare in anul 2010 a sotului meu , care era in somaj la data cand indeplinea conditiile , adica 22. 05.2010si precizez ca in atributiile AJOFM intra sa intocmeasca dosarul de pensionare conf. ordinului 85/2002 , anexa 1 la procedura de primire si solutionare a cererilor de munca si a indemnizatiei de somaj art. 21