avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin pe internet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin pe internet

Care sunt conditii in cazul in care vrei sa iti deschizi un magazin pe internet, cu sediul la tine acasa.
Cel mai recent răspuns: danielatone , utilizator 19:12, 18 Ianuarie 2011
Nu sunt conditii speciale si nici nu ai nevoie de o autorizatie speciala in acest sens.
Iti faci un SRL cu obiect principal de activitate 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.

Faci declarataia model 2 prin care se solicita autorizarea activitatii principale la sediul social.

Referitor la licentele de care vorbeste "glamour", orice societate are obligatia sa cumpere aceste licente pentru pc, fapt pentru care nu se poate spune ca este o conditie speciala.

Dupa infiintarea societatii vei avea nevoie de un site pentru a putea desfasura activitatea.

Daca ai nevoie de ajutor pentru site te pot pune in legatura cu un colaborator, are preturi foarte mici, daca nu ma insel undeva pe la 600 lei.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin online de haine dumis dumis Buna ziua, Vreau sa-mi deschid un magazin online de haine. Am nevoie de anumite licente? Daca da, as vrea sa aflu mai multe detalii. (vezi toată discuția)
Schimbare cod caen srl-d savurazvan savurazvan buna ziua. am infiintat recent un srl-d cu activitatea principala 4532. cand am ajuns la anaf sa inregistrez firma ca platitoare de tva mi-au zis ca pentru ... (vezi toată discuția)
Diploma/atestat pfa mvstancu mvstancu Bună ziua, Doresc înființarea unui PFA pentru a vinde legal bijuterii handmade confecționate de mine (brățări împletite, brățări din mărgele, ... (vezi toată discuția)