avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiu de cotizare

referitor la pensia anticipata: 8 ani peste stagiul de cotizare..care stagiu??..standard aferent varstei?.sau se refera la stagiul aferent lunii in care iti depui dosarul pentru pensie anticipata...sunt nascuta in 15.02.56 si am 36 de ani si 5 luni lucrati.... practic imi lipseste 1 an si 7 luni ani ca sa ma incadrez la pensie anticipata? cel putin eu asa deduc din tot ce citesc...as putea cumva sa mi achit in avans cas ul ca sa imi acopar cei perioada lipsa...
mentionez ca din decembrie 2010 nu mai am nici un venit..si nu am nici o sansa sa ma angajez in zona in care locuiesc

si referitor la reducerea varstei de pensionare pt limita de varsta....daca mi se reduce varsta de pensionare cu 2 ani .. nascuta fiind in 15.02.1956 ...teoretic trebuie sa ies la 58 de ani la pensie la limita de varsta ...penalizarea la pensia anticipata partiala se aplica pe diferenta de luni de la 55 ani la 58 ani ?? adica pe 3 ani...36 de luni?

va multumesc!!



Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:27, 19 Ianuarie 2011
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni.
2. Pentru a beneficia de pensie anticipata aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 4 luni.
3. Puteti incheia contract de asigurare cu Casa de Pensii dar acesta isi produce efectele de la data incheierii lui.
4. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 4 luni, adica in iunie 2016 (de unde ati dedus ca va puteti pensiona la 58 de ani?).
5. De pensie anticipata partiala puteti beneficia la varsta de 55 de ani si 4 luni, adica in iunie 2011.
6. Reducerea pensiei este de 45% (0,75%x60 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie varsta de pensie anticipata, pentru o femeie nascuta in 26 mai i957 ce are o vechime de 35 ani si 8 luni din care 10 lucrat in grupa a II (vezi toată discuția)
Pensie anticipata anca samu anca samu Sunt nascuta la 16.06.1956, am o vechime totala de 32 ani din care 3 ani si 7 luni somaj.Pot beneficia acum de pensionare anticipata partial,? deoarece anexa ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)