avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Sunt nascuta la 16.06.1956, am o vechime totala de 32 ani din care 3 ani si 7 luni somaj.Pot beneficia acum de pensionare anticipata partial,? deoarece anexa nr.3 din legea 19, arata ca varsta standard de pensionare acum este 58 ani si 9 luni, si stagiul complet de cotizare este 27 ani si 8 luni. De la Casa de Pensii mi s-a spus ca pentru femeile nascute dupa 01.01,1955 varsta standard de pensionare este de 60 ani si stagiul complet de cotizare este 30 ani....care e adevarul? ma pot pensiona anticipat acum?:((:sorry::help: si am uitat sa spun ca am un copil
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2010
anca samu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:50, 25 Februarie 2010
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iunie 2016, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Varsta standard pentru pensie se reduce pentru mamele care au nascut si crescut cel putin 3 copii.
3. Raspunsul dat de Casa de Pensii este legal.
4. Sa vedem ce noutati de aduce noua lege a pensiilor care va intra in vigoare in 2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat? MOCANU DOINA MOCANU DOINA Sunt nascuta la 18 iunie 1952 si lucrez neantrerupt de la 01.03.1975. Va rog din suflet sa-mi spuneti de la ce data ma pot pensiona (fara penalizari). Dupa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata mariatoader mariatoader in acest an fac 54 de ani si 34 de ani de munca neintrerupta, pot beneficia de pensie anticipata?care sant conditiile ? cati ani si cata vechime ?pentru ... (vezi toată discuția)
Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)