Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Sunt nascuta la 16.06.1956, am o vechime totala de 32 ani din care 3 ani si 7 luni somaj.Pot beneficia acum de pensionare anticipata partial,? deoarece anexa nr.3 din legea 19, arata ca varsta standard de pensionare acum este 58 ani si 9 luni, si stagiul complet de cotizare este 27 ani si 8 luni. De la Casa de Pensii mi s-a spus ca pentru femeile nascute dupa 01.01,1955 varsta standard de pensionare este de 60 ani si stagiul complet de cotizare este 30 ani....care e adevarul? ma pot pensiona anticipat acum?:((:sorry::help: si am uitat sa spun ca am un copil
anca samu, utilizator
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iunie 2016, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani.
2. Varsta standard pentru pensie se reduce pentru mamele care au nascut si crescut cel putin 3 copii.
3. Raspunsul dat de Casa de Pensii este legal.
4. Sa vedem ce noutati de aduce noua lege a pensiilor care va intra in vigoare in 2011.