Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

in acest an fac 54 de ani si 34 de ani de munca neintrerupta, pot beneficia de pensie anticipata?care sant conditiile ? cati ani si cata vechime ?pentru anticipate
Asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.

Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 ani.
Pentru perioada dec.2009-martie 2010 varsta standard la femei este de 58 de ani si 9 luni si un stagiu complet de 27 ani si 6 luni. Avand depasit stagiul cu pana la 10 ani, indepliniti conditiile de pensionare anticipata.
O completare : pensionare anticipata partial ... pentru pensionare anticipata trebuie sa depaseasca stagiul de cotizare cu cel putin 10 ani. :)

O completare

Corect!
multumesc mult . deci, pe 5 martie fac 54 de ani si 33 de ani, 1 luna si jumatate vechime , cu carte de munca, pot intra la anticipate ?