Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partial

buna seara!
as dori sa imi spuneti daca mama mea, nascuta in 30 martie 1956, angajata in invatamant din 1 septembrie 1980, fara intreruperi in munca (doar concediul post natal pentru cresterea mea si cateva concedii medicale) se poate pensiona anticipat partial in septembrie 2010? mentionez ca fiind cadru didactic nu se poate pensiona in timpul anului scolar. Va multumesc!
Mama dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 de ani, in conditiile in care realizeaza un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.
Deci, la intrebarea dvs. raspunsul este "da", in septembrie 2010 va putea beneficia de pensie anticipata partiala.

Potrivit art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997, "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."

Raportate la prevederile Legii nr. 19/2000, dispozitiile din Legea nr. 128/1997 au caracter special si se aplica intotdeauna cu intaietate. Atunci cand legiuitorul nu precizeaza categoria de pensie, cum este si cazul dispozitiei legale de mai sus, trebuie sa ne limitam la categoria clasica de pensie, respectiv la pensia pentru limita de varsta.

Prin urmare, de pensie pentru limita de varsta va putea beneficia cand va implini 57 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Later edit

Imi cer scuze, sunt cu capul in nori in aceasta seara. :)
Mama dvs. nu poate beneficia de pensie anticipata partiala in septembrie 2010 intrucat nu are varsta de 55 de ani, varsta pe care o implineste in martie 2011.
:bow:

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Imi cer scuze ca va deranjez din nou. dumneavoastra spuneati ca mama nu se poate pensiona anticipat partial in septembrie 2010 pt ca nu va implini 55 de ani. dar conform anexei 3 din lega 19/2000, varsta standard de pensionare pt femei in perioada august 2010 - noiembrie 2010 este de 58 de ani si 11luni, iar stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 10 luni. mama in septembrie 2010 ar avea 54 de ani si 6 luni, deci ar avea mai putin de 5 ani pana la implinirea varstei standard (conditie ceruta pt pensionarea anticipata partiala) si stagiul de cotizare este complet, chiar mai mult de 27 de ani si 10 luni. deci, totusi, nu se poate pensiona in septembrie 2010.
Va multumesc!
andra carola, utilizator
Raspunsul meu este dat in functie de anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000. Acelasi raspuns il veti primi si de la casa teritoriala de pensii.

Despre conflictul care apreciez ca exista intre anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 am mai scris. Accesati "cuvinte cheie" si tag-ul "pensie anticipata partiala" si veti putea citi mai multe.

O seara buna! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea