Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Sunt profesor, nascut in februarie 1952. La 1 septembrie 2010, implinesc 35 ani vechime in invatamant, minus 6 luni stagiul militar, efectuat in 1976, cu termen redus. Nu am nici-o intrerupere in activitate. Va rog sa-mi comunicati, cand pot iesi la pensie anticipata partiala desi, raspunsul , nu va veni, probabil, pana la aprobarea noii legi a pensiilor. Pensionarea nu se poate face, evident, inaintea implinirii varstei de 60 de ani ( cu cinci inainte de varsta standard), dar, in invatamant, exista prevederea ( si noua lege a invatamantului o sustine) ca personalul didactic poate beneficia de reducerea varstei limita cu trei ani. Efectiv, eu cand pot beneficia de pensia anticipata partiala? Va multumesc din suflet! Starea mea de sanatate imi impune acest demers!
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala, asa cum stiti, la implinirea varstei de 60 de ani.

Art. 127 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic se refera la pensia pentru limita de varsta. Nu pot fi cumulate reducerile prevazute in Legea nr. 19/2000, legea-cadru in domeniu, cu reducerile prevazute in legi speciale.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic