avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Buna ziua,

Numele meu este Agafia, am 54 de ani sunt educatoare, Sunt nascuta pe 23 august 1955, am o vechime in munca de 35 de ani, iar in invatamant de 32 de ani. Am 3 copii si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata partial si ce presupune acest lucru. Ce procent se pierde la pensie anticipata, daca as iesi conform statutului cu 3 ani mai devreme ?

Multumesc anticipat,
Agafia
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:32, 19 Februarie 2010
Draga doamna, haideti sa ne lamurim! :)

Reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani, asa cum prevede art. 127 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, se aplica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta, nu si in cazul altor categorii de pensie.

Puteti solicita pensie anticipata partiala conform Legii nr. 19/2000, cu 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare, respectiv in august anul acesta, imediat dupa ce impliniti 55 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Completez raspunsul colegei mele, @Gabriela Pintea:
1. Pentru cei doi ani de anticipare veti avea o penalizare de 6%.
2. In proiectul noii legi a pensiilor se prevede o penalizare, in cazul dvs., de 18%.
3. Asa ca mai bine va pensionati in acest an, dupa actuala lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie anticipat doru anghel doru anghel 1) As vrea sa stiu [b]cand poate iesi la pensie anticipat (partial) fratele meu nascut in 11 mai1952. Face 35 de ani de contributie in toamna 2011 [/b]prin ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ionmicsa ionmicsa Sunt profesor, nascut in februarie 1952. La 1 septembrie 2010, implinesc 35 ani vechime in invatamant, minus 6 luni stagiul militar, efectuat in 1976, cu ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ELENADOGARU ELENADOGARU SUNT NASCUTA PE DATA DE 04.07.1954 VECHIME TOTALA 35 ANI,DIN CARE ULTIMI 19 ANI SI 6 LUNI IN INVATAMANT AS DORI SA AFLU DACA MA POT PENSIONA ANTICIPAT SI CAT ... (vezi toată discuția)