Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Buna ziua,

Numele meu este Agafia, am 54 de ani sunt educatoare, Sunt nascuta pe 23 august 1955, am o vechime in munca de 35 de ani, iar in invatamant de 32 de ani. Am 3 copii si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata partial si ce presupune acest lucru. Ce procent se pierde la pensie anticipata, daca as iesi conform statutului cu 3 ani mai devreme ?

Multumesc anticipat,
Agafia
Draga doamna, haideti sa ne lamurim! :)

Reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani, asa cum prevede art. 127 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, se aplica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta, nu si in cazul altor categorii de pensie.

Puteti solicita pensie anticipata partiala conform Legii nr. 19/2000, cu 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare, respectiv in august anul acesta, imediat dupa ce impliniti 55 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Completez raspunsul colegei mele, @Gabriela Pintea:
1. Pentru cei doi ani de anticipare veti avea o penalizare de 6%.
2. In proiectul noii legi a pensiilor se prevede o penalizare, in cazul dvs., de 18%.
3. Asa ca mai bine va pensionati in acest an, dupa actuala lege.