Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radiere autoturism
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radiere autoturism

Buna ziua,

Am vandut autoturismul personal in luna octombrie 2010. Instrainarea s-a facut in baza unui contract de vanzare-cumparare intocmuit la un birou de copiat acte.

Am predat cumparatorului talonul, cartea de identitate a masinii si adeverinta cu plata la zi a taxelor.

Mentionez ca pe talon nu am scris: "instrainat la data de".

Cum pot sa fac radierea pentru a nu mai plati impozit si pentru a evita eventuale neplaceri aparute ca urmare a posibilelor fapte ale noului prorietar (amenzi, accident, radar, etc.).
Luati legatura cu noul proprietar, vedeti daca a inmatriculat masina pe numele lui si cereti-i un certificat de radiere cu care va prezentati la primaria unde a fost inregistrata.
Daca nu a facut-o, cereti-i sa faca inmatricularea pe numele lui .... altfel o sa va treziti ca o vinde mai departe si o sa fie din ce in ce mai greu sa o puteti radia din rolul dumneavoastra fiscal.