Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... infiintare asociatie de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

infiintare asociatie de locatari

As vrea sa stiu care sunt pasii in infiintarea unei asociatii de locatari pentru un imobil - bloc de locuinte - aflat in administrarea Consiliului Local. Ca fundament legal m-am gandit la Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, mai degraba decat la L.230/2007. Multumesc.
Pentru asociatii de locatari/proprietari e aplicabila legislatia specifica, adica legea 230/2007 si normele de aplicare a acesteia din 19.12.2007, publicate in M. Of 43/18.01.2008.
In norme gasiti si pasii pentru infiintare.
Legea 230/2007 se aplica numai asociatiilor de proprietari.

@sorin_mocuta
Aveti dreptate, dar trebuie sa aveti in vedere infiintarea unei asociatii care sa reprezinte chiriasii in relatia cu proprietarul, in primul rand, si apoi si alte scopuri, mod de gestionare a spatiilor comune, mod de impartire a cheltuielilor comune etc.
In privinta pasilor de urmat puteti sa va inspirati din infiintarea asociatiilor de proprietari
www.avocatnet.ro/content/con...

(miscati un pic de scroller ca sa apara textul)
elga50, moderator