avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotarire irevocabila litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotarire irevocabila litigiu munca

Am cistigat pe fond impotriva angajatorului in iunie 2010. Angajatorul mi-a platit jumatate din suma cuvenita in octombrie, iar intre timp a depus recurs la Curtea de Apel. S-a finalizat si recursul acum in ianuarie tot impotriva angajatorului, Eu am cerut in prima judecata plata salariilor pina la hot.irevocabila. Acum nu stiu daca pot cere angajatorului sa imi plateasca pe linga diferenta neplatita anul trecut, si plata salariilor pina in ianuarie cind am obtinut hotarirea irevocabila, prin respingerea recursului anhajatorului.
Mentionez ca in prima instanta am obtinut plata salariilor de la concediere pina la pronuntarea hotaririi (adica in iunie 2010) si anularea deciziei de concediere.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:03, 24 Ianuarie 2011
Se vor plati salariile pana la data stabilita in hotararea judecatoreasca pronuntata de instanta de fond.
Si eu ce fac cu perioada din iunie 2010 pina in ianuarie 2011 (cind s-a finalizat recursul) timp in care nu am primit nici banii si nici nu mi-au anulat decizia de concediere ca sa pot lua somajul incepind cu august 2010.??
Trebuia sa solicitati instantei plata salariilor pana la reintegrarea efectiva a dvs.
Intr-o situatie asemanatoare sunt si eu .Recursul nu e finalizat, As dori sa va intreb, v-ati reincadrat?
carmenba a scris:

Am cistigat pe fond impotriva angajatorului in iunie 2010. Angajatorul mi-a platit jumatate din suma cuvenita in octombrie, iar intre timp a depus recurs la Curtea de Apel. S-a finalizat si recursul acum in ianuarie tot impotriva angajatorului, Eu am cerut in prima judecata plata salariilor pina la hot.irevocabila. Acum nu stiu daca pot cere angajatorului sa imi plateasca pe linga diferenta neplatita anul trecut, si plata salariilor pina in ianuarie cind am obtinut hotarirea irevocabila, prin respingerea recursului anhajatorului.
Mentionez ca in prima instanta am obtinut plata salariilor de la concediere pina la pronuntarea hotaririi (adica in iunie 2010) si anularea deciziei de concediere.

Va multumesc.

Daca ati cerut anularea deciziei de concediere de ce nu ati cerut si reintegrarea si plata tuturor drepturilor salariale de care ati fi beneficiat in conditii normale de angajat,pana la reintegrare?
Se pare ca la formularea cererii s-a gresit.
Instanta nu va poate da mai mult decat ati cerut.
Nu stiu cat de clar i-a fost instantei daca ati cerut "pana la ramanerea definitiva a hotararii" desi are si aceasta formulare logica ei.

Alte discuții în legătură

drepturi banesti concediere pana la pronuntare recurs niccu niccu Buna seara, am castigat pe Fond cu: \"Admite actiunea formulata de contestatorul xxx yyyy . Anuleaza decizia de concediere xxx. Obliga intimata sa ... (vezi toată discuția)
Recurs-conflict de munca gabriela adriana gabriela adriana Va multumesc anticipat pentru raspuns! In luna Mai tribunalul a decis in favoarea mea, anulind decizia de concediere solicitind angajatorului sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Situatie atipica reintegrare salariat Alina_2010 Alina_2010 Buna ziua. As dori sa supun atentiei dvs urmatorul caz:in anul 2009 societatea a facut concedieri individuale.O persoana concediata a actionat societatea in ... (vezi toată discuția)