Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... situatie atipica reintegrare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

situatie atipica reintegrare salariat

Buna ziua.
As dori sa supun atentiei dvs urmatorul caz:in anul 2009 societatea a facut concedieri individuale.O persoana concediata a actionat societatea in instanta, unde a si castigat, instanta dipunand reintegrarea in munca desi reclamanta nu a solicitat-o expres asa cum prevede Codul Muncii.Societatea a reintegrat-o in baza hotararii instantei si in acelasi timp a declarat recurs, instanta de recurs inlaturand obligatia societatii de reintegrare.Reclamanta a facut cerere de revizuire, instanta declarand cererea de revizuire nefondata.In momentul de fata societatea are reintegrata aceasta persoana insa ar dori sa anuleze decizia de reintegrare in baza hotararii pronuntate in recurs.
Intrebarea mea este:este legala aceasta procedura?deoarece situatia actuala este dificila, conducerea a hotarat sa anuleze decizia de reintegrare si sa o angajeze pe alt post unde este nevoie de pesonal.Se poate?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
Da, se poate revoca decizia de reintegrare in baza hotararii pronuntate de catre instanta de recurs ... Art.78 alin.2 C.mun. prevede expres ca, la solicitarea salariatului instanţa care a dispus anularea concedierii va repune părţile în situaţia anterioară emiterii actului de concediere.

Daca acesta nu a formulat o astfel de cerere., inseamna ca prima instanta si-a cam depasit atributiile : a dat mai mult decât s-a cerut (plus petita), ceea ce s-a anulat prin hotararea instantei de recurs.
Multumesc pentru raspuns.
Angajata insa se bazeaza pe faptul ca decizia de concediere a fost anulata in prima instanta iar in recurs s-a dispus inlaturarea obligatiei de reintegrare.Persoana in cauza sustine ca din moment ce in dispozitivul hotararii din recurs nu este mentionat ca decizia de concediere a fost legala contractul ei de munca inca exista. Mie mi se pare ca sunt doua aspecte care se bat cap in cap, ca este o lacuna din partea instantei.Nu stim ce decizie sa luam pentru a evita un nou litigiu.
Ce parere aveti?