avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie Politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie Politie

Buna ziua,
Tatal meu lucreaza la o fabrica si cu ceva timp in urma s-a furat ceva din fabrica.
Fapta s-a intamplat seara cand erau ff putin lucratori in fabrica.
A fost chemat la politie sa dea declaratie, dupa declaratie i s-a luat amprentele si i s-au facut poze. a fost intrebat daca este de acord sa dea testul poligraf.
Este normal sa se intample toate astea la o declaratie?
Mentionez ca tatal meu nu a furat nimik din fabrica respectiva
Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2011
crdi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:58, 19 Ianuarie 2011
Ar fi trebuit ca politistii sa respecte art.70 cpp.In ceea ce priveste testul poligraf ,tatal are dreptul sa refuze acest test.
Fiind considerat suspect politia are dreptul de a-i lua amprentele.
Nu ar fi rau daca si-ar angaja avocat intrucat ceea ce declara poate fi folosit si impotriva sa.
Mai poate refuza inca,chiar daca ar reveni asupra declaratiei initiale efectuarea testului poligraf,mai ales daca are probleme de sanatate (exemplu: afectiuni cardiace,dovedite cu acte medicale)sau ia o anumita medicatie,daca este o persoana emotiva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sa fac sau nu testarea poligraf ? Achimitom04 Achimitom04 Buna ziua ! Am si eu nevoie de un sfat, de la domnul avocat Lasconschi sau altcineva care ar putea sa ma ajute. Lucrez pe o ambulanta Smurd. In februarie ... (vezi toată discuția)
Furt din camera, politia suspicioasa selena_88 selena_88 As avea o intrebare la dvs. Din camera de camin i s-a furat unei colege suma de 500 de roni, a scris declaratie la politie, noie celelalte 3 colege am fost ... (vezi toată discuția)
Testarea cu aparatul poligraf - cine propune testarea loredana96 loredana96 cine hataraste ca un invinuit poate sa fie testat cu aparatul poligraf?politia sau instanta?si cum de face acest lucru? (vezi toată discuția)