Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie Politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie Politie

Buna ziua,
Tatal meu lucreaza la o fabrica si cu ceva timp in urma s-a furat ceva din fabrica.
Fapta s-a intamplat seara cand erau ff putin lucratori in fabrica.
A fost chemat la politie sa dea declaratie, dupa declaratie i s-a luat amprentele si i s-au facut poze. a fost intrebat daca este de acord sa dea testul poligraf.
Este normal sa se intample toate astea la o declaratie?
Mentionez ca tatal meu nu a furat nimik din fabrica respectiva
Va multumesc
crdi, utilizator
Ar fi trebuit ca politistii sa respecte art.70 cpp.In ceea ce priveste testul poligraf ,tatal are dreptul sa refuze acest test.
Fiind considerat suspect politia are dreptul de a-i lua amprentele.
Nu ar fi rau daca si-ar angaja avocat intrucat ceea ce declara poate fi folosit si impotriva sa.
Mai poate refuza inca,chiar daca ar reveni asupra declaratiei initiale efectuarea testului poligraf,mai ales daca are probleme de sanatate (exemplu: afectiuni cardiace,dovedite cu acte medicale)sau ia o anumita medicatie,daca este o persoana emotiva