avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionare parti sociale

O societate comerciala cu raspundere limitata printr-o hotarare AGA a cesionat un numar de parti sociale unei persoane din afara societatii, a schimbat sediul social in alt judet si l-a desfiintat pe cel initial si a numit alt administrator. Toate acestea au facut obiectul si unei incheieri pronuntata de judecatorul delegat al ORC. Cand intra in drepturi noul administrator ? Incepand cu data inregistrarii incheierii la ORC -ul arondat noului sediu ?
Cel mai recent răspuns: adinutza.2008 , utilizator 14:32, 19 Ianuarie 2011
fata de asociati - noul administrator poate incepe munca de la data AGA;
fata de terti, poate semna acte de la data inregistrarii la Recom a hot AGA.
Hotararea AGA si Incheierea judecatorului delegat al ORC a fost intocmita, respectiv pronuntata in 2008. Anterior inregistrari la ORC noul administrator a semnat anumite acte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare parti sociale, schimbare sediu, revocare/numire administrator Catalina Covaliu Catalina Covaliu Buna ziua, Care sunt pasii de urmat pentru: 1) Cesionare parti sociale catre o terta parte (din afara societatii)? 2) Scimbare sediu social? 3) Revocare ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu social kameliaflorescu kameliaflorescu Buna ziua, Am citit despre acest subiect pe forum si in mare cam stiu ce am de facut pt a schimba adresa sediului social.pentru a intelege mai ine intrun caz ... (vezi toată discuția)
Iesire asociati, schimbare sediu social MihaiGDM MihaiGDM Buna seara, Am cautat prin subiectele deschise in aceasta sectiune si am gasit cateva fragmente de raspunsuri dar nu sunt sigur ca ele sunt valabile in ... (vezi toată discuția)