Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social comun pt 2 firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social comun pt 2 firme

Buna ziua.

Am urmatoarea problema:

Doresc sa imi stabilesc sediul social intr-un apartament inchiriat, am acordul proprietarului, dar fostul chirias inca mai are sediul social pe acelasi apartament (la 2 ani de la expirarea contractului de inchiriere) si nu doreste / nu isi permite in acest moment sa il schimbe. Radierea pe care o poate face proprietarul am inteles ca dureaza aproximativ 3 luni, si eu doresc solutionarea problemei mai rapid.

Este posibil sa stabilesc si eu sediul social in acelasi apartament, intru-cat spatiul permite desfasurarea activitatii fara sa interferez cu ceilalti (apartamentul are 3 camere)?

Mentionez ca fostul chirias are activitatea suspendata.

Va multumesc.
ContSters56412, utilizator
nu este necesara nici o schita a apartamentului atata timp cat exista contract de inchiriere, iar camera este individualizata.
este nevoie si de caordul vecinilor cu pereti comuni si a asociatiei
Cei de la ONRC Prahova ,cer ca spatiul minim pt sediul social al unei firme sa fie de minim 16 mp, conform legii nr.26 / 1990 din cate am inteles de la ei. De asemenea, in cazul in care in acelasi apartament au sediul social doua firme, cei de la ONRC iti cer si schita a apartamentului respectiv. La ei in baza de data apare la aceeasi adresa doua firme. Bine ar mai fi si solutia data de Deby, acum ramane la latitudinea lui care va fi cea aleasa...
asta cu 16 mp nu stiu nici eu de unde e, acuma aud prima data:-/
~ Conținut șters la cerere ~
dorin.tunsoi a scris:
in actul meu constitutiv scrie de 20 m, e redactat la camera de comert-banuiesc ca daca a fost aprobat, e o varianta legala.nu stiu cat de necesara este aceasta conditie,insa

Care camera de comert? Registrul comertului nu mai are de mult legatura cu CC. Pe de alta parte, tipizatele invartite pe la diversele ORC-uri numai adaptate situatiei nu sunt... Nu exista cerinta legala privind spatiul minim pe care trebuie sa il aiba o SC.

in unele judete, pentru registrul comertului e ok numia avizul asociatiei de locatari.

O fi alta lege in judetele respecitve?

important este contractul de comodat.contractul de inchiriere

Nu numai.