Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scanare CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scanare CM

Buna ziua,
Va scriu un calitate de angajator.Am predat CM la scanat, insa una a scapat.Colega mea care s-a ocupat, a vazut un cod de bare pe ea si a "crezut" ca a fost deja scanata si nu a mai predat-o .
Acum am gasit CM in seif si am realizat ca sunt bun de plata.
Cum sa procedez? care e amenda?
Multumesc.
Conform unei hotărâri de Guvern din 2005, nepredarea carnetelor de muncă constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 300 şi 600 de lei, în cazul persoanelor fizice şi 1.500 - 5.000 de lei, în cazul persoanelor juridice.

Dar daca ati dus deja cartile explicati ca s-a "ratacit" una................
Popa Adrian, Contabil
Multumesc, o sa incerc...!