Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzarea apartament de pefirma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzarea apartament de pefirma

Am un apartament achizitionat pe firma in anul 2005. La momentul respectiv pe factura a fost taxare inversa. Acum vreau sa il vand.
Daca il vand la pers fizica facturez cu TVA 5%, iar daca il vand la firma 24%. Daca in contabilitate valoarea ramasa de amortizat este de 68000 euro si eu il vand cu 65000 euro, diferenta este chelt nedeductibila. Se plateste Tva si la aceasta diferenta.
Multumesc anticipat!
fiind achizitionat inainte de data aderarii, perioada de ajustare de 5 ani a expirat si puteti sa vindeti apartamentul in regim de scutire fara nici o problema.
diferenta ramasa neamortizata este cheltuiala deductibila.
IL vand catre o firma. Se poate factura fara TVA? Iar diferenta este nedeductibila?
maria_nicoleta9, utilizator
imobilele vechi sunt scutite de tva.
diferenta este deductibila