Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce acte sunt necesare pentru a pleca cu un minor in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce acte sunt necesare pentru a pleca cu un minor in Canada, daca sunt divortata si copilul mi-a fost incredintat din 2005

Buna ziua,
sunt divortata din 2005, moment in care mi s-a incredintat minorul acum in varsta de 8 anisori. De la momentul inceperii divortului (Dec. 2004) si pana in prezent, tatal copilului nu s-a mai interesat de acesta si nu l-a vizitat niciodata, desi a platit la timp si lunar pensia alimentara. Dupa aproape 7 ani de la divort, doresc sa ma recasatoresc cu un cetatean Canadian si evident doresc sa ma mut cu baietelul in Canada. As dori sa stiu daca am nevoie de acordul fostului sot pentru a pleca cu baietelul si sub ce forma trebuie dat acest acord. Mentionez ca in decursul anilor eu am incercat sa iau legatura cu fostul sot dar nu mi-a raspuns niciodata, nu stiu cum si unde as putea sa il gasesc. Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!
Pentru a nu avea surprize, mai bine va interesati la Ambasada Canadei daca aveti sau nu nevoie de acordul tatalui deoarece dv nu doriti sa ''calatoriti'' cu minorul, ci sa va ''stabiliti'' in Canada. Un alt aspect de care trebuie sa tineti cont este faptul ca, desi hotararea de incredintare este definitiva si irevocabila, aceasta nu se bucura de autoritatea de lucru judecat.
Pe de alta parte spuneti ca nu stiti cum si unde sa il gasiti pe fostul sot, dar ca isi plateste cu regularitate pensia de intretinere. Cum o plateste: prin mandat postal, intr-un cont, banii sunt retinuti si virati de angajator? In oricare dintre variante puteti da de el din moment ce va plateste la timp.
nu treziti ciinele ce doarme, interesativa bine prima de ai comunica decisia dv. ar putea sa va ceara multi bani pentru o semnatura. am avut si eu acceiasi problema acum 11 ani. acuma sper ca lucrurile s-au scimbat in Rominia. eu am avut nevoe de o semnatura precum ca el era de acord ca fiica sa sa plece in strainatate cu mine(m-a costat scump). ATENTIE. eu am insistat la notar sa-mi puna cuvintul "definitiv" pe declarazie si asta mia ajuns. de atunci traesc in strainatate linistita fara probleme.
va doresc succes si fericire !!!
De 2 ani vreau sa emigrez.Am hotararea definitiva si irevocabila de incredintare a minorului de de 4 ani.Si eu m-am bazat ca nu este nevoie de acordul scris al tatalui pentru a-l scoate din tara pe copil, insa pe aeroport am avut un soc.Nu pot nici macar sa merg in Bulgaria , cu el, fara acordul tatalui.
aly_yoana a scris:

De 2 ani vreau sa emigrez.Am hotararea definitiva si irevocabila de incredintare a minorului de de 4 ani.Si eu m-am bazat ca nu este nevoie de acordul scris al tatalui pentru a-l scoate din tara pe copil, insa pe aeroport am avut un soc.Nu pot nici macar sa merg in Bulgaria , cu el, fara acordul tatalui.

Nu stiu cand ati incercat dvs. sa iesiti din tara ultima oara insa sunt ceva ani buni de cand se poate scoate un minor din Romania daca a fost incredintat respectivului parinte prin decizie a tribunalului definitiva si irevocabila fara a avea nevoie de acordul celuilalt parinte. Alte informatii www.PolitiadeFrontiera.ro
Betty B a scris:

Buna ziua,
sunt divortata din 2005, moment in care mi s-a incredintat minorul acum in varsta de 8 anisori. De la momentul inceperii divortului (Dec. 2004) si pana in prezent, tatal copilului nu s-a mai interesat de acesta si nu l-a vizitat niciodata, desi a platit la timp si lunar pensia alimentara. Dupa aproape 7 ani de la divort, doresc sa ma recasatoresc cu un cetatean Canadian si evident doresc sa ma mut cu baietelul in Canada. As dori sa stiu daca am nevoie de acordul fostului sot pentru a pleca cu baietelul si sub ce forma trebuie dat acest acord. Mentionez ca in decursul anilor eu am incercat sa iau legatura cu fostul sot dar nu mi-a raspuns niciodata, nu stiu cum si unde as putea sa il gasesc. Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri!

Doamna,

Intrebarea dvs. atinge doua aspecte complet diferite si cu solutii la fel de diferite:

* scoaterea unui minor din tara pentru a il duce unde vreti dvs. intr-o calatorie turistica mai lunga sau mai scurta: nu aveti nevoie de acordul tatalui daca minorul v-a fost incredintat printr-o decizie definitiva si irevocabila.

** obtinerea unei vize de emigrare (Australia, Canada, Noua Zeelenda, etc.): acordul tatalui este solicitat de ambasada tarii respective si trebuie dat exact in scopul in care a fost cerut si anume pentru emigrare. Decizia de incredintare a minorului va permite sa ii faceti pasaport, s ail scoateti din tara insa nu e luata in considerare ca document care poate inlocui acordul tatalui la eliberarea unei vize de emigrare.

O discutie similara gasiti la www.avocatnet.ro/content/for...
DanDaniel, utilizator