Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren de casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren de casa

Tata e singurul mostenitor al unui teren intravilan si nu a scos acte de proprietate,detine doar titlul de proprietate.terenul e de aproximativ 15 ari.Il poate vinde doar pe un contract de mana semnat de cele doua parti?Fara notar,ci cu 2 martori?
multumesc anticipat pt rasp
Nu poate realiza decat o promisiune de vanzare-cumparare, prin act sub semnatura privata, urmand ca dupa ce obtine intabularea pe numele sau sa incheie act de vanzare-cumparare autentic. Altfel nu se poate vine valabil.

Titlul pe ce nume e? Dacă nu e el pe titlu nu poate. Nu poate vinde ceva ce nu e al lui. Și dacă e el pe titlu, dar nu e întabulat... iar nu poate. Poate doar să promită că va vinde după ce va întabula terenul în cartea funciară.
Poate fac antecontract de vanzare cumparare atata.