Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriptie - drept de solicitare plata creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriptie - drept de solicitare plata creanta

In urma unei datorii de 200 lei la fostul Conex (vodafon) am fost dat in judecata de nustiu ce firma din Constanta. Hotarare definitiva din 2006 care ma obliga sa achit 8000 lei !!! Pe 20.01.2011 am aflat si eu.#-o Nu amprimit nimic la domiciliu: informatii, avertismente, invitatii, citatii... asa dori sa-i dau si eu acum in judecata. Cum procedez.Nu-i tarziu? Multumesc.:(
gribi gabriel a scris:

In urma unei datorii de 200 lei la fostul .... am fost dat in judecata de nustiu ce firma din Constanta. Hotarare definitiva din 2006 care ma obliga sa achit 8000 lei !!! Pe 20.01.2011 am aflat si eu.#-o Nu amprimit nimic la domiciliu: informatii, avertismente, invitatii, citatii... asa dori sa-i dau si eu acum in judecata. Cum procedez.Nu-i tarziu? Multumesc.:(

Buna dimineata

Daca hotararea despre care ne spuneti, este definitiva si irevocabila din anul 2006, teoretic, dreptul de a solicita inceperea executarii silite impotriva dvs., este prescris.

O sa va rog frumos sa stergeti din mesajul dvs. denumirea societatii implicate in discutie.Multumesc frumos.
si in 2011, de unde ati aflat de hotarare ?
daca s-a gandit creditorul sa execute acea hotarare abia acum, dreptul sau s-a prescris
Multumesc frumos ! La primaria comunala, un functionar ma avertizat ca executorul solicita informatii despre bunurile mele. Am vorbit cu executorul si nu mi-a spus despre hotarare decat ca este definitiva din 2006 si el nu se grabeste pt ca cei ce au solicitat executarea, au datorii la el. A zis ca am sa primesc acasa nu stiu ce si vom discuta atunci. Cica interesul firmei e sa treaca timpul....intrebare: La ce institutie ma adresez?:sorry: