Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o fetita de 2 luni cu un cetatean strain care nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o fetita de 2 luni cu un cetatean strain care nu figureaza pe certificatul de nastere

Buna ziua! As dori si eu un sfat! Sunt studenta, am o fetita de 2 luni cu un cetatean strain, insa el nu figureaza pe certificatul de nastere!
Cum as putea sa il aduc in judecata pentru plata pensiei alimentare? De ce este nevoie pentru a intenta acest proces? Va multumesc!
in primul rand dumnealui trebuie sa recunoasca copilul, dupa care cereti pensia
il chemati in judecata pentru recunoastrerea paternitatii
Pai asta nu se va intampla niciodata! Cand s-a pus aceasta problema a gasit milioane de scuze pentru a nu o face! Nu se poate face un test de paternitate prin ordin judecatoresc ... Sau .. Stiu eu?!
..nu e dupa cum vrea el , dmv deschideti un proces iar avocatul va depune actele necesare ptr ca sotul dmv sa fie chemat de instanta ptr a face testul de paternitate, stati linistita .
Problema este ca el este plecat din tara! In momentul intentarii procesului i se va trimite citatie acolo unde locuieste? Eu nu stiu adresa lui! Tot ce stiu este numele, data si locul nasterii! Credeti ca este suficient?