Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil in concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil in concubinaj

Buna ziua.Am un copil in concubinaj.Eu nu locuiesc cu tata copilului.Tata e trecut pe certificat, dar numele final al copilului este numele meu, nu al lui. (numele de familie)Ce facilitati am eu..ex.pot sa plec cu copilul din tara?pot sa hot singura in favoarea copilului...daca nu ce treb sa fac sa nu mai fiu legata de el..cu copilul.Va multumesc
trebuie si acordul (sotului) concubinului ptr a scoate copilul din tara. este trecut ca tata , deci isi recunoaste dreptul ca e tatal copilului.Daca se poate purta o discutie civilizata cu dumnealui e ok.
Tatal trebuie sa-si dea acordul printr-un act autentic, la notar.Aceasta daca nu cumva detineti in mod legal custodia copilului si aveti o hotarare irevocabila in a cest sens.
cereti in instanta sa va fie incredintat copilul, sa nu mai depindeti de tata pt a-si da acordul