Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... norme aplicare oug 58/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

norme aplicare oug 58/2010

Buna ziua,

Care este metodologia de aplicare a oug 58/2010 referitoare la impozitarea tichetelor de masa?
Pana acum am cautat pe toate forumurile si la cate bordee atatea obicee am gasit.

Se adauga valoarea tichetelor de masa la venitul brut realizat sau nu?

Ma intereseaza metoda de calcul.
Multumesc anticipat
Modalitatea de calcul a impozitului:
Venitul brut al salariatului - Contribuţii sociale datorate de angajat = Venit impozabil din salarii
Venit impozabil din salarii + Venit impozabil aferent tichetelor de masă- Deduceri = Venit total, impozabil
Impozit pe venitul din salarii = 16% * Venit total impozabil
[ link extern ]

aici gasiti normele de aplicare ale oug 58/2010
Conta Radulescu, Contabil