avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... norme aplicare oug 58/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

norme aplicare oug 58/2010

Buna ziua,

Care este metodologia de aplicare a oug 58/2010 referitoare la impozitarea tichetelor de masa?
Pana acum am cautat pe toate forumurile si la cate bordee atatea obicee am gasit.

Se adauga valoarea tichetelor de masa la venitul brut realizat sau nu?


Ma intereseaza metoda de calcul.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Conta Radulescu , Contabil 21:49, 21 Ianuarie 2011
Modalitatea de calcul a impozitului:
Venitul brut al salariatului - Contribuţii sociale datorate de angajat = Venit impozabil din salarii
Venit impozabil din salarii + Venit impozabil aferent tichetelor de masă- Deduceri = Venit total, impozabil
Impozit pe venitul din salarii = 16% * Venit total impozabil
[ link extern ]


aici gasiti normele de aplicare ale oug 58/2010
Ultima modificare: Vineri, 21 Ianuarie 2011
Conta Radulescu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit tichete masa mnd mnd Buna ziua, Daca poate cineva sa ma elucideze in legatura cu impozitul pentru tichetele de masa. In OUG 58/2010, art. 4, lit. b) spune ca: \"se abroga ... (vezi toată discuția)
Deducere tichete de masa si tichete cadou zukita zukita tichetele de masa si tichetele cadou ,fiind venituri salariale intra in fondul de salarii, in brut?Fiind impozabile, impozitul fiind legat de deducere , ... (vezi toată discuția)
Impozit tichete de masa platit de angajator lucicadragnea lucicadragnea As dori sa stiu cum poate societatea sa plateasca impozitul pentru tichetele de masa acordate salariatilor ? care sunt pasii de urmat ? va multumesc. (vezi toată discuția)