Forum Discuţii juridice Executare silită prescrierea unei executari
Discuție deschisă în Executare silită

prescrierea unei executari

care este perioada de prescriere a unei executari silite? Am o hotarare din 2006. Multumesc!
Termenul de prescriptie a executarii silite in materie civila, este de 3 ani , de la data cand s-a nascut dreptul de a cere executarea silita.
Daca sentinta cuprinde termene de plata in sarcina debitorului, ulterioare ramanerii definitive a sentintei, termenul se calculeaza incepand cu acele date.O hotarare din 2006 mai mult ca sigur ca este prescrisa
5 ani daca este vorba de taxe impozite, amenzi, chiar daca au fost contestate aceste sume in instanta si exista o hotarare jud. in rest 3 ani.
gribi gabriel a scris:

care este perioada de prescriere a unei executari silite? Am o hotarare din 2006. Multumesc!

Acea hotarare a fost investita cu titlu executoriu, s-a emis vreo somatie de plata in baza hotararii?

Art. 389 C.p.c.
Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei.