Forum Discuţii juridice Executare silită executare judecatoreasca
Discuție deschisă în Executare silită

executare judecatoreasca

daca trec 6 luni in care executorul nu face nici un act de executare desi are liber la aceasta, poate sa mai ceara executarea dupa ce instanta costata perimarea executarii?
executarea se poate relua la cererea creditorului daca nu a intervenit prescriptia
Perimarea stinge procesul impreuna cu actele de procedura, dar nu stinge dreptul material si procesual la actiune.
Art. 389 C.p.c.
Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei.
In caz de suspendarea executarii, termenul de perimare curge de la incetarea suspendarii.
Daca se face o noua cerere de executare, se va face mai intai, o noua somatie, la care nu se va mai alatura titlul ce se executa.

Asta daca intre timp nu au trecut cei trei ani, termenul general de prescriptie, reglementat de Decretul nr.167/1958.
procmarci a scris:

Perimarea stinge procesul impreuna cu actele de procedura, dar nu stinge dreptul material si procesual la actiune.
Art. 389 C.p.c.
Daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei.
In caz de suspendarea executarii, termenul de perimare curge de la incetarea suspendarii.
Daca se face o noua cerere de executare, se va face mai intai, o noua somatie, la care nu se va mai alatura titlul ce se executa.

Buna ziua.O intrebare va rog. O noua cerere de executare echivaleaza cu un nou dosar de executare,sau se refera la o noua cerere in acelasi dosar de executare? Multumesc
Din alineatul 3 al art. 389 C.p.c. observam ca "Daca se face o noua cerere de executare, se va face mai intai, o noua somatie, la care nu se va mai alatura titlul ce se executa".
De ce credeti ca nu se va mai alatura titlul ce se executa?
Pentru ca deja se afla la dosar, adica este acelasi dosar de executare, in cadrul caruia se face o noua cerere de executare.