Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decesul in timpul uzucapiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decesul in timpul uzucapiunii

daca dupa ce s-a depus o actiune in constatare sau uzucapiune pentru bunicul meu , iar pana se obtine rezultatul.. bunicul doamne fereste , decedeaza, ce se intampla in acest caz? se anuleaza cazul si trebuie ca mostenitoriii sa depuna alte acte, alte termene... , sau se continua actiunea inceputa de bunicu? Si as mai vrea sa intreb daca Bunicul detine o chitanta facuta la notariat prin 1955 an in care a si fost inscris pe rol la impozit.. , cel cu care a facut chitanta nu mai traieste si nici de mostenitori nu am dat, as vrea sa stiu ce ar fi mai bine intentat, o actiune in constatare sau o uzucapiune? Va multumesc mult
Nu stiu ce act aveti la baza, ce e aceea o chitanta la notariat?
Daca nu aveti titlu de proprietate, puteti face uzucapiune (daca indepliniti conditiile). Va judecati, atunci, cu mostenitorii sau urmasii celui cu care a facut bunicul chitanta.
Constatarea se face atunci cand nu se poate cere realizarea dreptului... Deci daca deja aveti proprietatea faceti constatare, numai daca aveti un anumit tip de problema (cineva va contesta titlul).

Daca bunicul (bunicul nu e nume propriu, nu?) decedeaza in timpul procesului, mostenitorii sau urmasii sai intra in locul sau si se continua procesul.
Multumesc mult pentru raspuns. Chitanta a fst facuta la notariatul de stat , intre bunicul si cel de la care a luat terenul precum ca ai da o suma de bani pentru acel teren si urmeaza sa faca actele finale...vanz - cump.. , dar din 1956 nu a facut pana acum actul final... de propietate. . Terenul este folosit de bunicul meu din 1956 pana in prezent fiind trecut si pe rol la impozite..
Deci inteleg ca trebuie sa facem o uzucapiune, numai ca nu cred ca mai dam de vanzator sau de vreun mostenitor de-al lui, asta ar fi o problema? sau se poate cita cel de pe chitanta si chiar daca a decedat si nu are nici mostenitori se poate judeca si in lipsa...?
Va multumesc mult
Inainte de a promova o cerere trebuie sa cunoasteti daca vanzatorul mai e in viata. Nu puteti promova o cerere impotriva unui mort pentru ca actiunea se respinge ca fiind introdusa impotriva unei persoane lipsite de capacitate de folosinta. In cazul in care a decedat trebuie sa-i aflati mostenitorii.
Multumesc mult pentru raspuns, atunci trebuie sa incep adevarata activitate de informare prin diverse locuri pentru a da de eventuali mostenitori ai vanzatorului. Avand in vedere ca nu s-a mai intalnit nimeni cu vanzatorul din 1956 si care se pare ca ar fi decedat , cred ca pot descoperii mostenitorii decedatului de undeva dintr-o arhiva a certificatelor de deces, sa aflu ultima adresa sau undeva unde pot gasii succesiunea dupa decesul vanz, stiti cumva si alte modalitati de gasire a mostenitorilor?
Pentru a pregatii cat mai multe acte am depus si o cerere pentru obtinerea unui istoric de rol si am inteles ca exista o arhiva unde probabil se gaseste si vechiul act de propietate al vanzatorului.
As fi recunoscator daca imi puteti spune mai multe detalii despre cum sa obtin aceste acte si informatii despre mostenitori, in prezent nici nu stiu cum se numesc exact sau unde se situeaza aceste institutii .. arhive ..unde pot cere informatii :( Va multumesc mult .
eryc_1972 a scris:

Multumesc mult pentru raspuns, atunci trebuie sa incep adevarata activitate de informare prin diverse locuri pentru a da de eventuali mostenitori ai vanzatorului. Avand in vedere ca nu s-a mai intalnit nimeni cu vanzatorul din 1956 si care se pare ca ar fi decedat , cred ca pot descoperii mostenitorii decedatului de undeva dintr-o arhiva a certificatelor de deces, sa aflu ultima adresa sau undeva unde pot gasii succesiunea dupa decesul vanz, stiti cumva si alte modalitati de gasire a mostenitorilor?
Pentru a pregatii cat mai multe acte am depus si o cerere pentru obtinerea unui istoric de rol si am inteles ca exista o arhiva unde probabil se gaseste si vechiul act de propietate al vanzatorului.
As fi recunoscator daca imi puteti spune mai multe detalii despre cum sa obtin aceste acte si informatii despre mostenitori, in prezent nici nu stiu cum se numesc exact sau unde se situeaza aceste institutii .. arhive ..unde pot cere informatii :( Va multumesc mult .