avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se mai acorda de catre stat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se mai acorda de catre stat?

alocatia pentru nou-nascuti
- Cuantum alocatie : 230 lei
- trusoul pentru nou-nascuti 150 lei
Cel mai recent răspuns: Avocat Nãnut Adrian Robert , Avocat 23:01, 21 Ianuarie 2011
ANUNŢ IMPORTANT

ÎN CONFORMITATE CU PREVEDERILE LEGII nr.118/2010 referitoare la UNELE MÃSURI PRIVIND RESTABILIREA ECHILIBRULUI BUGETAR, AU INTERVENIT ANUMITE MODIFICÃRI ÎN STRUCTURA ªI CUANTUMUL DREPTURILOR ACORDATE ÎN VEDEREA SUSŢINERII FAMILIEI DUPÃ CUM URMEAZÃ:

art 12. indemnizaţiile pentru creşterea copilului în conformitate cu prevederile OUG nr.148/2005 republicată, se diminuează cu 15% daca din calcul rezultă o sumă mai mică de 600 lei, se acordă 600 lei;
art 15, lit.g – se abrogă Legea nr.482/2006 modificată prin OG nr.5/2010 privind acordarea trusoului pentru nou-născuţi în cuantum de 150 lei.
art 15, lit.j – se abrogă art, 25 şi 26 din Legea nr.416/2001 privind venitul garantat, referitor la acordarea alocaţiei nou-născut în cuantum de 230 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul fara plata si indemnizatia de nastere mesterucasei mesterucasei buna am si eu o problema in luna martie anul viitor urmeaza sa nasca sotia si problema este ca la munca am fost anuntat ca pe luna iulie (an curent)am fost in ... (vezi toată discuția)
Alocatia pentru nou nascut si trusou evel evel Buna ziua. Acum trei ani dupa nastere se dadea de la primarie alocatia pt nou nascut si contravaloare trusou. Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca inca se mai ... (vezi toată discuția)
Ajutor financiar mame tinere Popescu100 Popescu100 Buna as dorii sa stiu daca se acorda ajutor financiar pentru mame tinere. Sau pentru mame singure.. (vezi toată discuția)