avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... pfa cu norma de vanit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

pfa cu norma de vanit

Sint pfa cu norma de venit.Intrebarea mea este :daca pot sa emit factura si chitanta? Nu sint platitor de tva.
Cel mai recent răspuns: contabil20 , utilizator 23:10, 23 Ianuarie 2011
In cazul in care nu aveti o activitate care necesita casa de marcat trebuie sa utilizati factura si chitanta pentru serviciile/marfurile vandute.
In cazul in care aveti casa de marcat puteti taia factura pentru produsele vandute si atasati bonul de casa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa comercializez produse in piete, fara casa de marcat, daca sunt if ? zcb zcb Buna seara, va rog sa -mi spuneti cum pot sa comercializez produse in piata, daca nu am casa de marcat si sunt IF(intreprindere familiala)? Se poate pe baza de ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal sau chitanta? stanceni stanceni Buna seara! Am si eu o intrebare...ca si firma care vine bunuri catre pesoane fizice am achizitionat o casa de marcat. Problema care o ridica serviciul de ... (vezi toată discuția)
Editare factura...nelamurire Tudor.M Tudor.M Buna seara! Am cateva nelamuriri legate de PFA-ul ce il detin, sunt foarte multe opinii si nu stiu cum sa fac intr-un final: 1) Sunt neplatitor de TVA cu ... (vezi toată discuția)