Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre succesiune

m-am casatorit cu sotia mea in 2008.ea avea o casa pe numele ei si un credit cu ipoteca in derulare.a decedat in 2010 dar avea polita de asigurare la credit.avem si un copil minor..cum se deruleaza succesiunea?ce este aceea dispozitie de curatela?
copilul sta la socrii mei printr-o intelegere verbala..
ce se intampla mai departe?
contactati un notar si faceti succesiunea: mostenitori sunteti dvs. si copilul.
Cat despre creditul de la banca, accesati despagubirea .
Dvs. in calitate de parinte in viata sunteti reprezentantul legal al minorului. (dvs. incuviintati actele minorului/ cel reprezentat)

Dar exista situatii in care se poate naste un conflict de interese intre reprezentant si cel reprezentat.
O astfel de situatie este aceea in care ...va aflati acum, cand amandoi (dvs. si copilul) veniti la mostenirea defunctei (sotie, respectiv mama).
In acest caz autoritatea tutelara numeste un curator pentru minor. Curatorul, cu incuviintarea autoritatii tutelare, va exercita (la notar) dreptul de optiune succesorala al minorului.
romascanu, moderator