Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

familie

sant din italia si concubina mea a plecat cu fetita in romania fara acordul meu,fetita are 3 ani ,rezidenta in italia,nascuta in italia,i-mi poarta numele, pot sa merg in tara sa mi-o iau inapoi legal? mentionez ca am facut denunt la carabinieri in aceeasi zi in care a fugit, au incadrat-o la furt de persoana incapace(minora), cod penal. as putea sa o iau sau trebuie sa astept sa o lase la bunici(pentru ca banuiesc ca vrea sa se intoarca fara fetita) atunci as putea reclama abandon familiar?(de minor) Va multumesc anticipat!
In cazul dumneavoastra se aplica prevederile Conventiei de la Haga asupra rapirii internationale de copii. Ati facut bine ca ati anuntat organele abilitate din Italia. Urmeaza o procedura destul de complicata in care e implicat si Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti din Romania. Va recomand sa consultati un avocat. Trebuie tinuta o legatura stransa cu persoana din minister care se va ocupa de cauza dumneavoastra. De asemenea, dumneavoastra trebuie sa tineti legatura cu organele de politie pentru a fi informat cu privire la evolutia situatiei: daca se emite mandat european de arestare, daca este sesizat Interpolul, etc.

Din pacate trebuie sa aveti rabdare!
Imi cer scuze. Uitam un aspect destul de important. Luati legatura cu ambasada Romaniei sau consulat, ar trebui sa va ghideze si sa va dea cateva formulare pentru sesizarea Ministerului Justitiei din Romania si pentru declansarea procedurii prevazute de Conventie.

Bafta!
daca veniti in romania sa va luati fetita, fara acordul mamei nu treceti granita.
probabil ca mama va inregistra copilul in romania si va cere incredintarea ei