Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionarii

Sunt nascuta in 26.06.1960, lucrez din 1981 luna 09, am 19 ani si 4 luni grupa a2-a de munca, va rog frumos , cand ma pot pensiona anticipat , anticipat partial sau de drept?
Va multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
2. Pentru cei 19 ani si 4 luni lucrati in gr. a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani.
3. Asadar va puteti pensiona de limita de varsta la 57 de ani si 9 luni, adica in luna martie 2018.
4. Puteti beneficia de pensie anticipata la varsta de 56 de ani si 9 luni daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 9 luni.
5. Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 56 de ani si 9 luni daca atunci veti avea stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 9 luni.